دکتر رضا لقایی پور

متخصص اعصاب و روان


فرق روانپزشک و روانشناس چیست ؟

بسیار دیده میشود که این دو واژه باهم یکسان گرفته میشود، نه تنها در بسیاری از افراد جامعه بلکه متاسفانه گاه بدلیل بی اطلاعی و گاه بدلیل شباهت واژه ای،حتی در بین پزشکان و یا سایراعضای جامعه پزشکی نیز این خطا دیده میشود.ما در این نوشته سعی میکنیم تفاوت این دو واژه را به اختصار توضیح دهیم:

1. روانپزشکان (( پزشک )) هستند
پزشکی از رشته های علوم تجربی است که برای ورود به آن نیازمند شرکت در کنکور سراسری و قبولی در رشته پزشکی است.بعد ازسپری کردن دوره هفت ساله پزشکی فرد موفق به اخذ دکترا در رشته پزشکی عمومی میشود.

2. روانپزشکان (( متخصص اعصاب و روان )) هستند
روانپزشکی یک دوره تخصصی است ومانند سایر رشته های تخصصی پزشکی همچون قلب ، جراحی ، ارتوپدی ، چشم و ... بعد از طی کردن دوره پزشکی عمومی ، فرد باید در امتحان سراری تخصص با عنوان آزمون پذیرش دستیاری تخصصی شرکت کرده ودر صورت کسب نمره حد نصاب پذیرفته شود.سپس به عنوان رزیدنت تخصصی به مدت چهارسال در این رشته تحصیل کرده و بعد از قبولی در آزمون گواهینامه ودانشنامه تخصصی موفق به کسب درجه دکترای تخصصی در رشته اعصاب و روان یا (همان روانپزشکی)میشود.

3. کار روانپزشکان (( درمان )) است
مانند تمام رشته های پزشکی که به درمان بیماریهای مربوط به آن رشته میپردازند ،کار درمان اختلالات وبیماریهایاعصاب وروان به عهده روانپزشکان میباشد.اختالاتی مانند،اضطراب،افسردگی،خواب،خستگی مزمن،اختلات خلقی،اختلات شخصیت ،اختلالات سایکوز،اختلالات جنسی و زناشویی،اختلالات رفتاری کودکان (بیش فعالی ، اوتیسم ،...)،سوء مصرف مواد،وسواس،سردرد ودرد های مزمن وصدها عنوان اختلال دیگر.

4. درمانهای روانپزشکی شامل درمانهای (( دارویی )) و (( غیردارویی )) است
اینکه روانپزشکان فقط دارومیدهند گفته صحیحی نیست و نشانه بی اطلاعی از این حوزه تخصصی است. درمان هم شامل درمانهای دارویی و هم غیر دارویی است از جمله انواع روان درمانی مثل روانکاوی ، شناختی و رفتاری ، کوتاه مدت ، هیپنوتیزم درمانی و... وهم چنین روشهای جدیدتر مانندبیوفیدبک ،نوروفیدبک،TMS , CES وبسیاری روشهای دیگر که در این نوشته نمی گنجد و افراد میتوانند با مراجعه به متخصص روانپزشک از آن مطلع شوند.

5. (( روانشناسی )) علمی در حوزه علوم انسانی است
روانشناسی علمی زیر مجموعه علوم انسانی است که شامل تحصیل در مقاطع لیسانس،فوق لیسانس و دکترا ودر یکی از زیرشاخه های روانشناسی بالینی ، مشاوره ، خانواده ، تحصیلی ، تربیتی و... است.کار روانشناسان بسته به مقطع و زیر شاخه تحصیلی آنها ، دادن مشاوره به مراجعان در حوزهای مربوطه و بعضی رواندرمانی ها به عنوان درمان کمکی در کنار سایر درمانهای اختلالت روانپزشکی است.


آدرس مطب : میدان تجریش، اول خیابان شریعتی، روبروی بانک رفاه ،کوچه بن بست اختصاصی ، ساختمان پایا طبقه3 ،واحد 13
تلفن : 22738171 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیدرباره دکتررضا لقایی پورمطالب و مقالاتآدرس و تلفن مطبسوالات پزشکیپیام های کاربرانسایت های دیگر